Sabahattin Ali’ Nin Yapıtlarını Sevme Sözlüğü

  • 10 Mart 2017

Atilla Birkiye Sabahattin Ali’nin Yapıtlarını Sevme Sözlüğü’nün (Siyah Kitap, İstanbul 2017) “Her Kitabın Bir Öyküsü Var” başlıklı önsözünde kırk bir yaşında hâlâ çözülememiş bir cinayete kurban giden Sabahattin Ali’nin eserlerine dair kısa denemelerini A’dan Z’ye sözlük biçimde yazma serüveninden bahseder.

Birkiye, Sabahattin Ali’nin yaşam öyküsüne ve esin kaynaklarına fazla girmeden özellikle romanları üzerine kaleme aldığı denemelerinde onun şiirlerine de değinir:

Başım dağ, saçlarım kardır,

Deli rüzgârlarım vardır,

Ovalar bana çok dardır,

Benim meskenim dağlardır. (s. 86)

 

Sabahattin Ali’nin Birkiye üzerindeki etkisinin yanı sıra Birkiye’nin edebî birikiminin ve dildeki ustalığının göze çarptığı denemeler sözlük gibi madde madde sıralandığı için okura farklı kapılar açar.

Modern romanın “bellek” gibi önemli bir meselesinden Sabahattin Ali’nin roman ve hikâye kişilerine, edebiyat coğrafyasına uzanan denemeler Proust, Ahmet Hamdi Tanpınar, Selim İleri gibi yazarlara ve Nâzım Hikmet, Cemal Süreya gibi şairlere de selam veriyor.

Kitaptaki  “Rüzgâr”, “Sevmek”, “Zaman” adlı denemeler okuru bir rüzgâr gibi Sabahhatin Ali’nin kitaplarının yanı sıra zamanın sınırlarında gezdiriyor.

Birkiye, denemelerinde Sabahattin Ali’nin kitaplarındaki karakterlerden, çatışmalardan, temalardan yola çıkarak aşkı, mekânı, zamanı, cinselliği ve özgürlüğü irdeliyor.

Denemelerinde akıcı bir anlatıma sahip olan Birkiye’nin yorumları kitabı zaman zaman inceleme ve eleştiriye de yaklaştırıyor.

Okuru Sabahattin Ali’nin kitaplarını tekrar okumaya yönelten şiir tadındaki denemeleri okuduktan sonra “Atilla Birkiye keşke sevdiği her yazar hakkında böyle bir deneme kitabı yazsa.” diyoruz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ