Tüyap Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle düzenlenen Bursa 16. Kitap Fuarı, 17-25 Mart 2018 tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.
17 Mart 2018 Cumartesi
Uludağ Salonu
13.30-14.30
Söyleşi: “Geleceği Okuyan Kalemler”
Konuşmacılar: Nuri Erbak Ortaokulu Öğrencileri
Düzenleyen: Nuri Erbak Ortaokulu
14.45-15.45
Söyleşi: “Nilüfer Edebiyat Müzesi”
Konuşmacılar: Deniz Kavukçuoğlu, Güney Özkılınç, Cengiz Kırlı
Düzenleyen: Nilüfer Belediyesi
16.00-17.00
Söyleşi: “İnsanın Fabrika Ayarları”
Konuşmacı: Sinan Canan
Düzenleyen: Nefes Yayınevi
17.15-18.15
Söyleşi: “Distopik-Politik Bir Roman Olarak: “Kopuk ve Hiç”
Konuşmacılar: Aydın Şimşek, Şaban Akbaba, Yusuf Yağdıran
Düzenleyen: Kanguru Yayınları
18.30-19.30
Panel: “Şiir Festivalleri“
Konuşmacılar: Hilal Karahan, Nisa Leyla, Dilruba Nuray Erenler
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği
Çekirge Salonu
13.30-14.30
Masal Anlatısı: “Şifâhen Masallar”
Konuşmacı: Beyza Akyüz
Düzenleyen: Tudem Yayınları
14.45- 15.45
Panel: “Okumak Hiçbir İşe Yaramaz ”
Konuşmacı: Onur Caymaz
Düzenleyen: Kırmızı Kedi Kitap
16.00-17.00
Panel: “2019 Seçimlerinde Halk Neyi Oylayacak?”
Yöneten: Ercan Karakaş
Konuşmacı: İbrahim Kaboğlu
Düzenleyen: SODEV
17.15-18.15
Söyleşi: “Yaşam Enerjini Fulle”
Konuşmacı: Fırat Çakır
Düzenleyen: Yediveren Yayınları
18 Mart 2018 Pazar
Uludağ Salonu
11.00-11.45
Söyleşi: “Nasıl Bir İnsan Yetiştirmek İstiyoruz? Mükemmel Bir Çocuk Olur mu?”
Konuşmacı: Fatih Aytaç, Burçak Koçak
Düzenleyen: Lider Yayınları
12.00-13.00
Söyleşi: “Gerçek Tıbbın 10 Şifresi”
Konuşmacı: Canan Karatay
Düzenleyen: Hayy Kitap
13.15-14.15
Söyleşi: “Artık Dön Kendine”
Konuşmacı: Deniz Erten
Düzenleyen: Destek Yayınları
14.30-15.30
Söyleşi: “Ne Kavgan Bitti Ne Sevdan”
Konuşmacı: Müjde Ar
Düzenleyen: Tekin Yayınevi
15.45-16.45
Söyleşi: “Devrim, Şiir ve Aşk Arasında”
Konuşmacı: Enver Aysever
Düzenleyen: Doğan Kitap
18.15-19.15
Söyleşi: “Yeraltından Sesler”
Konuşmacılar: Caner Yaman, Zeus Kabadayı
Düzenleyen: Hayy Kitap
Çekirge Salonu
12.00-13.00
Söyleşi: “Erken Uyarı ve Devlet”
Konuşmacı: Hanefi Avcı
Düzenleyen: Tekin Yayınevi
14.45-15.45
Söyleşi: “Uydurmanın İncelikleri”
Yöneten: Eray Ak
Konuşmacılar: Jale Sancak, Fuat Sevimay, Müge İplikçi, Doğu Yücel, İsmail Güzelsoy
Düzenleyen: Hep Kitap
17.15-18.15
Söyleşi: “Ortak Bir Ses: ÇTD”
Konuşmacılar: Turhan Günay, Zeki Baştürk, Hakan Akdoğan, Sevgi Özel, Ertuğrul Özüaydın, Pelin
Yılmaz
Düzenleyen: Dil Derneği
19 Mart 2018 Pazartesi
Uludağ Salonu
13.15-14.15
Söyleşi: “Küçük Prens”
Konuşmacı: Hamdi Tuncer
Düzenleyen: Yitik Ülke Yayınları
15.45-16.30
Söyleşi: “Siyah Pantolon Hikayesi”
Konuşmacı: Alişan Kapaklıkaya
Düzenleyen: Yediveren Yayınları
16.45-17.45
Söyleşi: “Size Anlatacaklarımız Var”
Konuşmacılar: Cevdet İrketi, Faruk İşcan
Düzenleyen: Dil Derneği-Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği
Çekirge Salonu
11.00-12.00
Atölye: “Koyun Notluk”
Düzenleyen: Tekstil Sanayi Müzesi
*7-12 Yaş
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.
14.00-15.00
Atölye: “Taş Baskı”
Düzenleyen: Tekstil Sanayi Müzesi
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.
15.15-16.15
Söyleşi: “Gezgin Bulut ve Küçük Kırmızı Valiz”
Konuşmacı: İlkay Marangoz
Düzenleyen: Yeşil Dinozor
20 Mart 2018 Salı
Uludağ Salonu
11.00-12.00
Kukla Tiyatrosu: “Karagöz ve Hacivat”
Düzenleyen: Bursa Büyükşehir Belediyesi Karagöz Müzesi
*7-12 Yaş
Oyun başladıktan sonra seyirciler içeriye alınmayacaktır.
12.15-13.00
Atölye: “Canavarlar Gece Gelir – Okuma ve Çizim Etkinliği”
Düzenleyen: Timaş Çocuk
14.30-15.30
Kukla Tiyatrosu: “Karagöz ve Hacivat”
Düzenleyen: Bursa Büyükşehir Belediyesi Karagöz Müzesi
*7-12 Yaş
Oyun başladıktan sonra seyirciler içeriye alınmayacaktır.
16.00-17.00
Söyleşi: “Payitahtın Son Sahibi – II. Abdülhamid”
Konuşmacı: Talha Uğurluel
Düzenleyen: Timaş Yayınları
17.15-18.15
Panel: “Bursa’da Yazmak Bursa’yı Yazmak”
Yönetici: Aydın Şimşek
Konuşmacılar: Şaban Akbaba, Nursel Aras, Yusuf Yağdıran, Süreyya Akçay, Tuba Deli
Düzenleyen: Kanguru Yayınları
Çekirge Salonu
11.00-12.00
Atölye: “Kuş Evi”
Düzenleyen: Vakıf Kültürü Müzesi
*7-12 Yaş
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.
12.30-13.30
Söyleşi: “Mutluluk Oyunu”
Konuşmacı: Habib Bektaş
Düzenleyen: Tudem Yayınları
14.00-15.00
Atölye: “Yeşil Türbe Maketi”
Düzenleyen: Vakıf Kültürü Müzesi
*7-12 Yaş
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır
21 Mart 2018 Çarşamba
Uludağ Salonu
11.00-11.45
Söyleşi: “Çocuk ve Gençlik Kitaplarında Başlıca Sorunlar”
Konuşma: Tuncel Altınköprü
Düzenleyen: Hayat yayınları
13.30-14.30
Söyleşi: “Çocuklar için Çılgın Maceracılar Bursa’da”
Yöneten: Aymen Akçay Yazar
Konuşmacı: Şaban Akbaba
Düzenleyen: Çinikitap Dergisi, Esentepe İlkokulu, Şehit Polis İsmail Özbek Ortaokulu
14.45-15.45
Söyleşi: “Okumak”
Konuşmacı: Ö. Tuğrul İnançer
Düzenleyen: Timaş Yayınları
16.00-17.00
Dinleti: “21 Mart Dünya Şiir Günü”
Katılımcılar: Abdullah Nefes, Beyazıt Kahraman, Elif Sorgun, Dağhan Sönmez, Fatma Başural, Fügen
Kıvılcımer, Hilmi Haşal, İbrahim Hacıbektaşoğlu, Melahat Babalık, Nisa Günel, Rasim Savak, Sevim
Yazar, Seyyit Nezir, Tamer Tezin, Ümit Öztürk, Yelda Karataş, Zeynep Ezmen
Düzenleyen: Üvercinka – Cemal Süreya Derneği
17.15-18.15
Şiir-Müzik Dinletisi
Müzik: Nebih Nafile
Yöneten: Fehmi Enginalp
Katılımcılar: Muhsine Arda, Halime Yıldız, Hafize Gün, Bedriye Sönmez, Binay Kazan, Şaban Akbaba,
Gülsüm Işıldar, Ahmet Çelik, Aynur Mete, Bedran Cebiroğlu, Nebih Nafile
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği
18.30-19.30
Panel: “Türk Kanonu mu, Türk Klasikleri mi?”
Yöneten: Ferda Albağ
Konuşmacılar: Meliha Okyay, Önder Gümüş, Mehmet Koçanalı
Düzenleyen: Nilüfer Kent Konseyi Ahmet Cevizci Felsefe Grubu
Çekirge Salonu
11.00-12.00
Atölye: “Rüzgar Gülü”
Düzenleyen: Enerji Müzesi
*7-12 Yaş
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.
14.00-15.00
Atölye: “Mum Yapımı”
Düzenleyen: Enerji Müzesi
*7-12 Yaş
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.
22 Mart 2018 Perşembe
Uludağ Salonu
11.00-11.45
Söyleşi: “Işık Kafası Karışık”
Konuşmacı: İlkay Marangoz
Düzenleyen: Yeşil Dinozor
*9-12 Yaş
12.00-12.45
Söyleşi: “Doğanın Öyküsü”
Konuşmacı: Filiz Tosyalı
Düzenleyen: Altın kitaplar
13.00-13.45
Söyleşi: “Berk’in Maceraları Devam Ediyor! “Berk Operacı Oldu”
Konuşmacı: Kaan Elbingil
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı
14.00-14.45
Söyleşi: “Hayal Kurma Teknikleri ve Liderlik”
Konuşmacı: Yiğit Recep Efe
Düzenleyen: Yediveren Yayınları
17.30-18.30
Panel: “Modern Edebiyatta İdeoloji ve Demirtaş Ceyhun”
Yöneten: Aydan Ay
Konuşmacılar: Hilmi Haşal, Nazmi Bayrı, Seyyit Nezir
Düzenleyen: Sis Çanı – Broy Yayınevi
Çekirge Salonu
11.00-12.00
Atölye: “Türk Desenleri Motifi”
Düzenleyen: Vakıf Kültürü Müzesi
*7-12 Yaş
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.
14.00-15.00
Atölye: “Bursa’yı Öğreniyorum”
Düzenleyen: Vakıf Kültürü Müzesi
*7-12 Yaş
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.
23 Mart 2018 Cuma
İmza Alanı
14.30-15.30
Söyleşi: “Cumhuriyet ve Atatürk”
Konuşmacı: İlber Ortaylı
Düzenleyen: Kronik Kitap
Uludağ Salonu
11.00-11.45
Söyleşi: “Lalingo Zaman Yolcusu”
Konuşmacı: Özlem İçer
Düzenleyen: Yeşil Dinozor
12.00-12.45
Söyleşi: “Her Çocuk Yaratıcıdır: “Bulutlara Şiir Yazan Çocuk”
Konuşmacı: Behiç Ak
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı
13.00-14.00
Okuma Tiyatrosu: “Memleketimden İnsan Manzaraları”
Okuyanlar: Gülsüm Işıldar Tan, Nüzhet Tan, Cevdet İrketi, Faruk İşcan
Şiir Okumaları: Raşit Çubukçu
Düzenleyen: Nilüfer Kent Konseyi Melih Elal Okuma Grubu
14.15-15.15
Söyleşi: ”Mesajınız Var”
Konuşmacı: Bülent Gardiyanoğlu
Düzenleyen: Destek Yayınları
15.30-16.30
Söyleşi: “Suat Derviş ve Hayatı”
Konuşmacı: Nil Sakman
Düzenleyen: İthaki Yayınları – Tüyap
16.45-17.45
Panel: “Eşsiz Dünya Mirası: Ani’nin Sırları”
Konuşmacılar: Sezai Yazıcı
Düzenleyen: Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği
18.00-19.00
Söyleşi: “Hayatın Gerçeği”
Konuşmacılar: Faruk Dilaver
Düzenleyen: Emre Bilişim Yayıncılık
Çekirge Salonu
11.00-12.00
Atölye: “Tasvir Yapımı”
Düzenleyen: Karagöz Müzesi
*7-12 Yaş
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.
14.00-15.00
Atölye: “Tasvir Yapımı ”
Düzenleyen: Karagöz Müzesi
*7-12 Yaş
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.
24 Mart 2018 Cumartesi
Uludağ Salonu
12.00-12.45
Söyleşi: “Gökbörünün İzinde Kadim Türklerin Topraklarında”
Konuşmacı: Ahmet Taşağıl
Düzenleyen: Kronik Kitap
13.15-14.15
Söyleşi: “Her Entrika Er ya da Geç Açığa Çıkar”
Konuşmacı: Murat Yetkin
Düzenleyen: Doğan Kitap
14.30-15.30
Söyleşi: “İlk Gençliğin Gelgitleri ve Daralan”
Konuşmacı: Mine Soysal
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı
15.45-16.45
Söyleşi: “Türkiye’de IŞİD”
Konuşmacı: İsmail Saymaz
Düzenleyen: İletişim Yayınları
17.00-18.00
Söyleşi: “İslam ve Adalet”
Konuşmacı: İhsan Eliaçık
Düzenleyen: Tekin Yayınevi
18.15-19.15
Söyleşi: “Niyetini Gerçeğe Dönüştür”
Konuşmacı: Meltem Güner
Düzenleyen: Destek Yayınları
Çekirge Salonu
12.00-13.00
Söyleşi: “Eyvallah Sohbetleri”
Konuşmacı: Hikmet Anıl Öztekin
Düzenleyen: Hayy kitap
13.15-14.15
Söyleşi: “Kayı X: II. Abdülhamid Han”
Konuşmacı: Ahmet Şimşirgil
Düzenleyen: Timaş Yayınları
14.30-15.30
Söyleşi: “Genç Öykücüler ve Yekta Kopan”
Konuşmacılar: Yekta Kopan, Engin Türkgeldi, Ezgi Polat, Mustafa Çevikdoğan
Düzenleyen: Can Yayınları
15.45-16.45
Söyleşi: “Bir Şehri Yaşamak, Konuşmak ve Yazmak”
Konuşmacılar: Şeyhmus Diken, Mıgırdiç Margosyan
Düzenleyen: Aras Yayıncılık
17.00-18.00
Panel: “Bursa’yı Araştırmak, Bursa’yı Yazmak: Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü”
Yöneten: Hacı Tonak
Konuşmacılar: Fehmi Enginalp, Seblâ Arın, Elif Acar Bilgin
Düzenleyen: Nilüfer Belediyesi
18.15-19.30
Panel: “Bahara ve Barışa Şiirler”
Yöneten: Halil İbrahim Özcan
Sunumcular: Hasan Erkul, Nuri Demirci, Güney Özkılınç, Süreyya Akçay, Hilmi Haşal, İbrahim Tığ
Düzenleyen: PEN Yazarlar Derneği
Cumalıkızık Salonu
12.00-13.00
Söyleşi: “Bir Destandır Çanakkale”
Konuşmacı: Vehbi Vakkasoğlu
Düzenleyen: Nesil Yayınları
13.15-14.15
Söyleşi: “Yaşar Kemal’li Anılar”
Konuşmacı: Arif Keskiner
Düzenleyen: Literatür Yayınları
14.30-15.30
Söyleşi: “Ne Çok Hain”
Konuşmacı: Ataol Behramoğlu
Düzenleyen: Tekin Yayınevi
15.45-16.45
Şiir- Söyleşi: “Şiir… Bizim Eski Yalnızlığımız”
Konuşmacılar: Şükrü Erbaş, Haydar Ergülen
Düzenleyen: Kırmızı Kedi Kitap
18.15-19.15
Söyleşi: “Dinmez Tarla Kuşunun Şarkısı”
Yöneten: Mustafa Köz
Konuşmacı: Duygu Kankaytsın, Altay Ömer Erdoğan, Mutlucan Güvendir, Nahit Kayabaşı
Düzenleyen: Nilüfer Belediyesi
25 Mart 2018 Pazar
Uludağ Salonu
12.00-13.00
Söyleşi: “Bütün Aşklar Tatlı Başlar”
Konuşmacı: Serhat Yabancı
Düzenleyen: Mona Kitap
13.15-14.15
Söyleşi: “Güzel Gülene Aşık Ol”
Konuşmacı: Kemal Hamamcıoğlu
Düzenleyen: Doğan Kitap
15.45-16.45
Söyleşi: “Daha Fazla Edebiyat, Sinema”
Konuşmacılar: Onur Saylak, Bahar Çuhadar
Düzenleyen: TÜYAP
Çekirge Salonu
12.00-13.00
Atölye: “Karikatür Okuma Atölyesi”
Konuşmacı: Hicabi Demirci
Düzenleyen: Desen Yayınları
13.15-14.15
Söyleşi: “Zekân Cehennemin Olabilir!”
Konuşmacı: Buket Tahmaz Savaş
Düzenleyen: Altın Kitaplar
14.30-15.30
Söyleşi: “Kusursuz Cinayet Yoktur”
Konuşmacı: Sevil Atasoy
Düzenleyen: Doğan Kitap
15.45-16.45
Söyleşi: “Öykü Gazetesi”
Konuşmacılar: Faruk Duman, Ercan Y. Yılmaz, Cemil Kavukçu
Düzenleyen: Can Yayınları
17.00-18.00
Söyleşi: “Cumhuriyet Tarihinde İlk Toprak Kaybı: 18 Ege Adasını Nasıl Kaybettik?
Yöneten: Halil Ağırgöl
Konuşmacı: Tacettin Çolak
Düzenleyen: Derleniş Yayınları
Cumalıkızık Salonu
12.00-13.00
Söyleşi: “Köy Enstitüleri Aydınlanması”
Konuşmacı: Kemal Kocabaş
Düzenleyen: Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği
13.15-14.15
Söyleşi: “Gözyaşlarım İftiharla Sunar”
Konuşmacı: Murat Tavlı
Düzenleyen: Destek Yayınları
14.30-15.30
Söyleşi: “Dünya Düzeni Nereye”
Konuşmacı: Banu Avar
Düzenleyen: Ezgi Kitabevi
15.45-16.45
Söyleşi: “Kendi Everest’inize Tırmanın”
Konuşmacı: Nasuh Mahruki
Düzenleyen: Alfa Yayınları
17.00-18.00
Söyleşi: “Panik Atak ve Takıntı için Çözümler”
Konuşmacı: Uğur Koşar
Düzenleyen: Destek Yayınları
*Programın içeriğinden, iptal ve değişikliklerden etkinliği düzenleyen kurumlar sorumludur.
*Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri